Главная > Главное > «Газ восени рахують»

«Газ восени рахують»


14-09-2009, 10:00.
Лише два місяці віддаляють мешканців України від того часу, коли можна буде із полегшенням видихнути та забути про усі газові конфлікти першого півріччя цього року. Адже саме у вересні-жовтні завершиться сезонне закачування природного газу у підземні сховища, що гарантує тепло в домівках під час опалювального сезону. Наразі НАК „Нафтогаз України” перебуває у процесі активного закачування 19 млрд.куб.м. газу – необхідного обсягу палива.

Попри критику і звинувачення у фінансовій спроможності НАК  „Нафтогаз України” щомісяця доводить свою життєздатність. Адже після укладання угоди про постачання і транзит природного газу між „Нафтогазом” та „Газпромом” багато скептиків як в Україні, так і в Росії висловлювали сумнів у платоспроможності української компанії. І лише тоді, коли „Нафтогаз України” з лютого по червень день у день розрахувався з російським газовим монополістом, припинилося поширення масової паніки серед населення про банкрутство НАК „Нафтогаз України”. З настанням третього кварталу взаємовідносин між „Нафтогазом” та „Газпромом” та зменшенням ціни на газ до 198 доларів за тис.куб.м., вже ніхто не сумнівався, що українська газова компанія зможе і надалі без проблем розраховуватися за газ, і закачати до ПГС необхідні обсяги блакитного палива.

Безумовно, світова фінансова криза відображається на економічній діяльності НАК „Нафтогаз України”. Як і багатьом великим корпораціям „Нафтобазу” сьогодні доводиться залучати кредитні ресурси для поповнення обігових коштів. Адже природний газ, який влітку компанія закуповує і „ховає” в підземні сховища буде постачатися споживачам під час опалювального сезону. Відповідно, і кошти за нього споживачі заплатять лише взимку-весною. Саме для закачування газу сьогодні і необхідні кошти. Наразі НАК „Нафтогаз України” залучив кредитні ресурси у вітчизняних державних банках, а також наблизився до позитивного рішення щодо кредиту у переговорах з Євросоюзом.

Слід нагадати, що з початку року НАК „Нафтогаз України” піддається значній критиці. Мовляв, значне кредитне навантаження на НАК „Нафтогаз України” затягує його у вир банкрутства. І справді, протягом 2004-2007 років компанія отримала кредитів не на один мільярд доларів і постійно перебуває у стані виплати згаданих кредитів. Водночас, свідченням відсутності будь-яких проблем у питанні виплати є поступова і планова робота НАК „Нафтогаз України” у цьому напрямку. А довіра „Газпрому” до „Нафтобазу” і готовність європейських міжнародних установ (як політичних, так і фінансових) надати при необхідності що кредити, свідчить про фінансову стійкість НАК „Нафтогаз України”.

Водночас,  „Нафтогаз України” поступово домовляється із „Газпромом” щодо внесення змін у підписанні договори про постачання газу. За повідомленнями експертів, і українська і російська сторони адекватно оцінюють економічні процеси, які вплинули на зменшення обсягів транзиту газу „Газпрому” до Європи та призвели до зменшення обсягів споживання українськими підприємствами. Тому про жодні штрафні санкції з боку „Газпрому”, навіть, і не йдеться.

Підтвердженням того, що НАК „Нафтогаз України” і ВАТ „Газпром” знайшли спільну мову свідчить і перегляд фінансового плану „Нафтогазу”. Міністр палива та енергетики Юрій Продай повідомив, що обсяги реалізації природного газу у 2009 році були переглянуті у бік зменшення – з 52,4 до 42,2 млрд.куб.м. На зниження реалізації газу найбільше вплинули промислові підприємства, які згідно прогнозу скоротять споживання з 19,1 до 13,1 млрд.куб.м.

Поряд з цим, безумовно, існує серйозна внутрішня проблема – борги підприємств теплокомуненерго. Від часу завершення опалювального сезону 2008-2009 рр. ТКЕ завинили НАК „Нафтогаз України” майже 4 млрд. грн. Попри усі зусилля „Нафтогазу” змусити ТКЕ розрахуватися за спожитий газ і не затримувати у себе кошти, які їм платить населення, проблема боргів „тепловиків” є актуальною. Не виключено, що з метою наведення платіжної дисципліни буде  встановлена більш жорстока фінансова відповідальність (штрафні санкції) ТКЕ за борги перед НАК „Нафтогаз України”. Також під тиском Євро комісії Україна розпочала процес вирішення іще однієї проблеми – низки цін на газ для споживачів. З вересня цього року НКРЕ оголосила про зростання ціни на природний газ на 20%.

Отже, слід визнати, що НАК „Нафтогаз України” у робочому режимі здійснює свою діяльність із забезпечення споживачів природним газом. Попри те, що світова економічна криза суттєво впливає на загальний стан вітчизняного газового монополіста, компанії вдалося зберегти довіру до себе як з боку „Газпрому”, так і з боку європейських споживачів, що отримують газ транзитом через Україну.


Вернуться назад